What to Watch #32: October 23 – 29

Welcome to this week’s installment of What to Watch, where I share my TCM recommendations for the week! All screening times are listed in EST and subject to change. New-to-me picks are marked with an asterisk.

October 23

  • 4:30 am – Black Girl (1966) – Dir. Ousmane Sembene
  • 10:30 am – The Romance of Rosy Ridge (1947)* – Dir. Roy Rowland
  • 4:00 pm – Lovely to Look At (1952)* – Dir. Mervyn LeRoy
  • 5:49 pm – Seeing Spain (1953, Short)
  • 8:00 pm – Two Girls and a Sailor (1944) – Dir. Richard Thorpe
  • 10:15 pm – Castle on the Hudson (1940) – Dir. Anatole Litvak

October 24

  • 5:30 am – MGM Parade Show #23 (1955, Short)
  • 12:00 pm – Best of the Badmen (1951)* – Dir. William D. Russell
  • 6:00 pm – 3:10 to Yuma (1957) – Dir. Delmer Daves
  • 8:00 pm – House of Wax (1953) – Dir. Andre DeToth
  • 9:45 pm – The Mad Magician (1954)* – Dir. John Brahm
  • 11:00 pm – House of Usher (1960) – Dir. Roger Corman

October 25

  • 2:15 am – The Tingler (1959) – Dir. William Castle
  • 3:45 am – House on Haunted Hill (1959) – Dir. William Castle
  • 8:15 am – The Raven (1963) – Dir. Roger Corman
  • 1:30 pm – Mr. and Mrs. Smith (1941) – Dir. Alfred Hitchcock
  • 6:30 pm – The Walking Dead (1936)* – Dir. Michael Curtiz
  • 8:00 pm – A Bucket of Blood (1959)* – Dir. Roger Corman
  • 10:45 pm – What Ever Happened to Baby Jane? (1962) – Dir. Robert Aldrich

October 26

  • 1:15 am – Sisters (1973)* – Dir. Brian De Palma
  • 4:30 am – Village of the Damned (1961) – Dir. Wolf Rilla
  • 6:00 am – The Death Kiss (1933)* – Dir. Edwin L. Marin
  • 9:00 am – 99 River Street (1953)* – Dir. Phil Karlson
  • 2:00 pm – Viva Las Vegas (1964) – Dir. George Sidney
  • 5:45 pm – Cool Hand Luke (1967) – Dir. Stuart Rosenberg
  • 8:00 pm – Bride of Frankenstein (1935) – Dir. James Whale
  • 9:30 pm – The Mummy (1932) – Dir. Karl Freund
  • 11:00 pm – Cat People (1942) – Dir. Jacques Tourneur

October 27

  • 12:30 am – White Zombie (1932) – Dir. Victor Halperin
  • 6:00 am – The Secret Garden (1949) – Dir. Fred M. Wilcox
  • 8:00 am – Cheers for Miss Bishop (1941) – Dir. Tay Garnett
  • 2:00 pm – The Bad Seed (1956) – Dir. Mervyn LeRoy
  • 4:15 pm – Children of the Damned (1964) – Dir. Anton M. Leader
  • 6:00 pm – Them! (1954) – Dir. Gordon Douglas

October 28

  • 1:00 am – The Phantom of the Opera (1925) – Dir. Rupert Julian
  • 3:00 am – Diabolique (1955)* – Dir. Henri-Georges Clouzot
  • 7:45 am – Sex and the Single Girl (1964) – Dir. Richard Quine
  • 12:00 pm – 36 Hours (1965)* – Dir. George Seaton
  • 6:00 pm – Penelope (1966)* – Dir. Arthur Hiller
  • 8:00 pm – The Graduate (1967) – Dir. Mike Nichols

October 29

  • 6:00 am – Perfect Understanding (1933)* – Dir. Cyril Gardner
  • 8:00 pm – Badlands (1973) – Dir. Terrence Malick
  • 9:45 pm – Cabaret (1972) – Dir. Bob Fosse
Advertisements